Koniec Fica

Autor: Pavol Nemec | 14.3.2018 o 3:11 | Karma článku: 6,04 | Prečítané:  1673x

V piatok na námestiach a námestíčkach by malo byť husto, ak chcú ľudia zmenu. Gustov klon uplynulé dni absolvoval sériu fatálnych politických zlyhaní. 

Vyhorieval v priamom prenose pri každom svojom slove, pri každom svojom čine. Po nespočetných úderoch na solar sa ocitol na štyroch a dezorientovaný. Svoj epilóg si píše sám. Nedôstojne a zmätočne pre úrad, ktorý dlhé roky zastával. Ľavicovú partaj pred úplnou apokalypsou zdravého úsudku zachráni, len keď si sama stiahne svojho opotrebovaného náčelníka z obehu. Nebude sa už teatrálne metať. Len potichu lámať hamížne charaktery vo svojom okolí. Nie je všetko len zlé a druhé zas len dobré. Svet nie je čiernobiely. Nové politické sily nebudú ideál. Majú svoje smietky. Teraz tu ale plávajú brvná, veľké ako svet. Zlo nám kontaminovalo mnohé štátne štruktúry. Regionálne aj celoštátne. Prerástlo sem i partajne. Deformuje nám naše hodnoty. Berie vieru v spravodlivo spravovaný štát. Potrebujeme novú víziu a novú energiu. Potrebujeme sa posunúť z tohto marazmu, lebo je to hnusný stav. Ľudia, čo prišli a ešte prídu na námestia, tam nepriviedla niejaká cudzia ruka, ale vlastná skúsenosť. Vedomie, že niekedy v živote narazili, keď ponúkali dobré riešenia. Poznajú ten pocit elementárnej nespravodlivosti. Každí z nich ho zažil v niejakej forme. Iste viac krát ako len raz. I keď stret so zlom neskončil pre nich fatálne. Veľmi dobre chápu a cítia, že keď niekto iný pri podobnej snahe stratil život, aký zásadný a veľký spoločenský zlom tým nastal. Tento pocit brutálnej nespravodlivosti tu utrhol dekel nespokojnosti, pán premiér, a žiadny externý vplyv. Keď hovoríte o externom vplyve, znamená to, že to necítite. Keď to necítite, tak to neriadite. Keď to neriadite, tak odchádzate. Nejakú ľavicu tu iste musíme mať. Ale teraz bude v stave pokánia, pretože zlyhala. Lebo toto je koniec. Toto je koniec Fica.

Medzi demisiou vlády a vyslovením nedôvery vláde je rozdiel. A preto sa dá chápať, že je to priestor na koalično-opozičné mocenské hry. Skrátenie volebného obdobia povedzme na september je ale vec širšej spoločenskej objednávky pre ktorú by sa už nemala viesť polemická diskusia. Kedže tá sa povedie vo volebnej kampani s občanom na čele. A to je to, čo tu teraz potrebujeme absolvovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Ministrom vnútra bude Jozef Ráž, tajomník rezortu zdravotníctva

Za ministra spravodlivosti navrhol Most Gábora Gála.

Archívny rozhovor

Ráž: Nech nikto za mnou neposiela vybavovačov

Prečítajte si archívny rozhovor s nominantom Smeru na ministra vnútra.

PLUS

Veselovský: Politici sú zbabelí, občas sa mi zdvíha žalúdok

Pokým musia odpovedať aj na otázky, ktoré sa im nepáčia.


Už ste čítali?