reklama

Angela, Theresa, Marine

Európska politická šachovnica má dámu na ťahu. Silu kvetov strieda sila žien. Sarkastická odpoveď Európy migrujúcemu Mohamedovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V tomto roku približne 164 miliónou Európanov žijúcich vo Fracúzsku, Nemecku a Holandsku sa názorovo vyzlečie za volebnou plentou. Súčasná politická elita v existenčnom strese niekde rezignovaná, inde bojujúca, vydel'uje, nálepkuje, cenzuruje a málo, veľmi málo priamo diskutuje. Od prognóz k výsledku je dlhá a zradná cesta - môže konštatovať v memoároch zámorská dáma. 

Rok 2017 bude v európskej a svetovej politike rokom veľkých pohybov a zmien. Ani my nezostaneme v tomto pohybe bokom. Aj nás čaká spoločenská katarzia a jej neprehliadnuteľná afinita k predčasným krokom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politicky sa začal nový rok písať dvadsiatym januárom. Inauguračným prejavom za oceánom. Nebola to formulačná poetika Kennedyho, ani majestátny prednes Reagana. Bola to priama reč Trumpa. Nič nehovoriace verbálne floskulky klamlivej korektnosti sa hneď po jej odznení vzniesli z heliportu do knižníc. Priama reč myšlienok a viet bude zrejme poznávacím znamením Trumpovej politicko-obchodnej éry. Zmenená spoločenská atmosféra Ameriky zmenila formulačné rámce jej verejnej politiky. Hodnotiť túto zmenu budú v širšom kontexte ale až jej výsledné činy.

Pred 28 rokmi sa východoeurópske mocenské a politické zmeny mohli realizovať len preto, že sa veci politicky zásadne menili v centre ich vtedajšej najdôležitejšej mocenskej súčasti. Teda v Zväze sovietskych socialistických republík. Bez toho by nebolo “ničevo”. Zmeny v slobodnom svete sa budú môct realizovať tiež len zmenou v jeho najdôležitejšej politickej a mocenskej súčasti v Spojených štátoch amerických. Inak nebude nič. Zastávať iný názor je nezdvorilým popieraním reality. Stavaním iných štátov do rolí lídrov slobodného sveta je krízou kritického myslenia. Možno posledným odporom elitárskej partokrácie, ktorá už nemá názorovú oporu ani vo svojich vlastných spoločnostiach. Súčasné európske elity zásadne zlyhali v riadení svojich celkov a v témach, v ktorých sa zlyhanie neodpúšťa. V ekonomike a bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Politické chyby v Nemecku v intelektuálnych kruhoch porodili alternatívu. Volebná jeseň ukáže, ako hlboko má nespokojnosť v tejto krajine zapustené svoje korene. Už dnes je ale zrejmé, že nemecký hlavný politický prúd zneistel. Je možné, že AfD do jesene politicky porastie a to nie marginálne. Je možné, že nakoniec skončí v celoštátnej vol'be na druhom mieste. Veľa záleží aj od toho, čo iného tématicky okrem migrácie alternatíva do nemeckého verejného priestoru prinesie. Za deväť mesiacov sa toho v Európe i vo svete ešte veľa udeje. Predpokladám, že kancelársku menovku v Nemecku jesenné volby neprebrúsia, zmeny v zložení Bundestágu budú ale zásadné. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo Francúzku si straníci náhodným žrebom vybrali svoje ľavé i pravé páža. Obe pážatá dnes vo svojej sebestrennej viere ani len netušia, akejže to novej král'ovnej Elyzejského paláca nakoniec ponesú tú vlečku. Tak hádam aspoň toto “nezmrvia” tak, ako tie svoje reálne vo “výnimočnom stave” udržiavané vnútropolitické nastavenia. Či ten svoj zahraničnopolitický “Suez” v Severnej Afrike a na Blízkom východe. Nuž ťažko sa dá robiť geopolitika, keď jedna stíhačka na mier nestačí a nasadenie dvoch pošle štátny rozpočet do deficitu. Gál je v štrajku. Nepredpokladám preto, že by na volebnom ovále túžil šliapať, i keď zbožňuje cyklistiku viac ako to jedno povinné kolo. Mediá vo Francúzku neinformujú, ale tvoria politiku. Podobne ako za oceánom. Gurmánom to berie chuť k súčasnému jedlu a podnecuje chuť k zásadnej zmene menu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľká Británia jednostranne definuje svoju reznú plochu. Politicky, hospodársky, administratívne. Slepá ulička veľa radosti neprinesie. Brexit v praxi bude plný kúsavých lobistov. Británia sa bude spoliehať pri vyjednávaní svojich záujmov na bohate fragmentovaný európsky politický priestor podobne ako Rusko a na láskyplnú zhovievavosť Trumpovej Ameriky. Ak to nevýjde, bude to naozaj tvrdé. Obzvlášť, keď sama "malá" Veľká Británia je ideovo fragmentovaná.

Taliansko síce zatiaľ na tento rok nič oficiálne neplánuje, ale minulý rok si v referende tématicky skúšalo náramok z piatich hviezd a možno zmení názor a zvolí si túto svoju novú cestu aj predčasne. 

V zámorí odchádzajúca elita ešte potýrala nezodpovedného voliča Mccarthizmom. Pri svojej rozlúčke Američanom ponasadzovala baranice a víťaza prezidenských volieb mediálne teatrálne omotávala cudzou vlajkou. Zrejme sa to stále dobre predáva, ale už nie tak dobre, aby to samo osebe stačilo na zvolenie vlastného prezidenta. 

Ruský medved' je v informačnej vojne aktívny. Nedosahuje však zďaleka úroveň aktivít slobodného sveta. Jednoducho chýbajú mu na to peniaze a kapacity. 

Slobodným svetom dnes pochodujú patrioti. V Európe aj v sukni. Amerika do svojho čela ustanovila po nevýraznom právnikovi obchodníka. V Davose si poplakali zneistení. V geopolitike si svoje záujmy bude navzájom vyjasnovať Amerika, Rusko a Čína. Európska únia na konci tohto supervolebného roku bude hl'adať svoje vlastné vnútorné nastavenia, pretože tie súčasné sú neudržatel'né. “Amerika na prvom mieste” Európu už za ručičku nikam nepovedie. Európsku úniu čaká buď vlastná dospelosť a vlastná geopolitika, alebo pomalé umieranie a úloha fragmentovaného poskoka mocensky integrovanejším spoločenstvám.

Pavol Nemec

Pavol Nemec

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predstav si . . . "možno si myslíš , že som rojko , ale nie som sám, dúfam, že sa jedného dňa pripojíš a svet bude žiť, ako jeden" J.W.Lennon Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu