reklama

Amerika opäť veľkou - Donald Trump.

Voľba Donalda Trumpa za prezidenta pre USA predstavuje zásadnú politickú zmenu v tejto na svetové dianie vplyvnej krajine. Atmosféra zmeny bola hmatateľná v emócii američanov už dávno pred samotným volebným dňom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Americká odpoveď pomaly sa rodiacej multipolarite 21. storočia je Donald Trump. Multipolárny svet v strategických štúdiách budúcnosti predpokladá existenciu paralelných kompaktných minimálne pol miliardových hospodársky, politicky a bezpečnostne previazaných celkov disponujúcich konkurencieschopnými technológiami. Zatiaľ najúspešnejší zlučovací projekt modernej doby zapadajúci do tejto koncepcie je práve ten americký. Svojou životaschopnosťou natoľko predbehol dobu, že minulé storočie môžeme označiť pokojne aj americkým storočím. Dobové sprievodné koncepty nacisticky či sovietsky založené na militantných, násilných a neslobodných ideách v konfrontácii s modelom slobodného sveta odniesol čas. Aj Európa dnes žije svoj integračný sen zatiaľ pomerne disharmonicky a s mnohými nečakanými prebudeniami, ale z hľadiska strategickej vízie multipolarizmu iste perspektívny. Pol miliardovú kúpnu silu unijného celku je cítiť všade vo svete už teraz. Na ostatné atribúty potenciálneho geopolitického hráča budúcnosti bude potrebné v Európe odžiť ešte pár generácií v civilizačnej synergií na to, aby sa dosiahla potrebná názorová jednota k spoločnému postupu v širšej ako len ekonomickej oblasti. Jedno alebo dve funkčné obdobia nejakého eurokomisára určite nestačia, aj keď si vnímanie posilní dlhším prípitkom. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Invazívne masové presuny iných kultúr integračnému procesu v Európskej unii nepomáhajú, práve naopak. Mylné postoje súčasných politických elít Europy pri ich riešení integráciu len oddiaľujú. Nepremyslené úniky do malých celkov ako Brexit sú slepou uličkou dejín. V blízkej či vzdialenejšej budúcnosti sa budú ticho revidovať, podobe ako francúzske členstvo v NATO. Trvalo pár desiatok rokov, kým si Gál napravil egocetrický afekt bývalého dvojmetrového správcu svojho Elyzejského paláca. Na ostrovoch anglický videk v károvanom saku prehlasoval nie len kozmopolitný Londýn, mestské sídlo mnohých postkoloniálnych komunít, ale i proúnijné Škótsko s armádou mužov v sukniach. Sedemdesiatmiliónová Británia bola malá na geopolitické hry už v minulom storočí. So štyristotridsaťmiliónovým v unii integrovaným kontinentom, či Trumpovým spojeným štátom, miliárdovou Čínou alebo takmer šestinou svetovej pevniny spravovanú Ruskom ostrovná ekonomika v politike zoči voči veľa vody nenamúti. Vyberať partnerov k stolu a formulovať dohody budú veľké celky podľa svojich potrieb, a nie izolované ostrovy. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Multipolaritu v geopolitických hrách pre súčasnú Ameriku zabezpečuje predovšetkým sovietizačne naladené Rusko, ktoré sa angažuje v zmysle svojich vlastných národných a strategických záujmov. Hlavne v postsovietskom priestore v snahe o jeho opätovnú integráciu do sfér intenzívneho satelitného vplyvu, ale i na Blízkom východe z pohnútok ekonomických na ochranu svojích dominantných vyvozných komodít. Svet do multipolarity veľmocenských centier moci významne posúva aj Čína, svetová jednotka v oblasti priemyselnej špionáže. Svojim ambicióznym vývozom finančného kapitálu v politickom obleku, bezpečne poukladaného v sieti obchodných dohôd a spoločných podnikov. Ale i exportom vojenského militarizmu zadefinovanom v pláne vybudovania 35 strategických vojenských zakladní po celom svete. Budovanie základní v Juhočínskom mori síce naráža na manifestačnú nevôľu Ameriky. Ale ťažko túto paradigmu svetových dejín zmení izolovaný prelet osamelého jastraba s bielou hviezdou v modrom poli nad Juhočínskou enklávou ako prejav demonštrácie sily.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Voľba Donalda Trumpa za prezidenta pre USA predstavuje zásadnú politickú zmenu v tejto na svetové dianie vplyvnej krajine. Atmosféra zmeny bola hmatateľná v emócii američanov a pozorovateľná v prieskumoch verejnej mienky už dávno pred samotným volebným dňom. Donald Trump od mája nepretržite viedol pelotón uchádzačov o prezidentský úrad. Informovaných a nezaslepených výsledok teda neprekvapil. Tí, ktorí cítili túto emóciu, si dnes inkasujú svoje výhry v stávkových kanceláriach i preto, že modrá podkova miluje kasína. A tí zaintresovaní, ktorí túto zmenu pripravili, nastupujú od 20. januára 2017 do služby americkej verejnosti a budú riadiť a meniť svet Ameriky, a nie len Ameriky. Veľký rozhľad prejavila aj americká spravodajská a bezpečnostná komunita, ktorá má osobitný podiel na hladkom priebehu volieb i na pokojnom odovzdávaní americkej exekutívnej moci. Svet 21. storočia sa mení, ľudia sa menia, formujú sa nové výzvy a nové riešenia. Obsahu zmien zodpovedá i nová verejná politika, noví lídri a nová rétorika. Sociálne siete ako mienkotvorné informačné kanály dnešnej doby marginalizujú vplyv vlastníkov mediálnych domov a profesionálnych mediálnych manipulátorov verejnej mienky do úlohy zahanbených štatistov uviaznutých v hlásaní zacyklených tendenčných nezmyslov balených do hanlivých prívlastkov. Osobne sa nebojím o žiadnu krajinu slobodného sveta, kde je zachovaná možnosť individuálneho rozhodovania na základe vlastného úsudku každého jednotlivca. Bojím sa o len o krajiny, kde to tak nie je. Nevadí mi názorová pluralita v 21. storočí transformovaná dominantne mienkotvornou sociálnou sieťou do podoby informačnej vojny, často aj s výskytom hoaxových hejterov. Ak má šancu paralelne odoznieť v mediálnom priestore akýkoľvek iný názor, slobodný svet môže pokojne večer zaspávať a spokojne ráno vstávať s úsmevom na tvári. Hejterský spôsob asertívnej prezentácie jednotlivých názorov je možné brať ako módny výstrelok súčasnej politickej popkultúry, ktorý tak, ako raz prišiel, aj pominie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naopak, v stave najvyššej pohotovosti je potrebné byť pri aktivite spaľovačov protichodných názorov cenzorským ohňom kremačnej intenzity. Obmedzovanie slobody prejavu náhubkovým zákonom, snaha o kontrolu obsahu sociálnych sietí sú bezprecedentným útokom na toto ústavou garantované právo každého občana. To je v demokratickej spoločnosti neprípustné, je to mimo reality pluralitnej spoločnosti. Nositeľov takýchto snáh si treba verejne zapamätať a volebným kryo efektom natrvalo vymraziť z verejného priestoru bez rozdielu príslušnosti k politickému spektru. 

 Ameriká nespokojnosť so spravovaním štátu sa prejavila vo voľbách a krajina sa preladila novým smerom. Jeho rámce sa budú formovať pod názormi víťazov i porazených, len tak sa dá reálne robiť politika, ak má niekto v sebe tú ambíciu stať sa prezidentom všetkych. Nepochybne však esencia víťaza bude v namiešanom kokteili zmien dominantná. 

Nepokoj spojenej Európy je autentický a neprenáša sa z Ameriky. V niečom je identický a v niečom iný. Podobnosť volebného výsledku medzi Novým a Starým svetom ale nebude náhodná.

Najdôležitejšie európske javisko je v donedávna rozdelenom meste na Spréve už pripravené na hlavné dejstvo. V kancelárstve je už rozsvietené, a to nie len svetlom lámp, ale aj informačne. Pred štvrťstoročím iná veľká žena svetovej politiky absolvovala podobný rozhovor. Verím v politickú prezieravosť diskutérov a v osvietené nominačné rozhodnutie, z ktorého sa nielen Nemecko, ale aj Európa pohne očakávaným smerom. Smerom k svojim obyvateľom, občanom a voličom. Ich názorom, postojom a potrebám. Ak sa tak nestane a národu sa nepredloží v nominácii nová tvár nemeckej racionálnej politiky zadefinovaná sviežou personálnou aj obsahovou zmenou, ostane za plentou volebnej miestnosti len Alternatíva pre Nemecko a veľmi nespokojný nemecký volič. Z Európskeho projektu by sa tak bez výkonného nemeckého motora stala len bezprízorná sada chutných jednohubiek na stole ruského medveďa, čínskeho draka, či strýčka Sama. 

Donald Trump dal Amerike veľa sľubov v ekonomike, daniach, systémových reguláciách, zdravotníctve, zamestnanosti, migrácii, zahraničnej i obrannej politike. Politickú laťku má svojim predchodcom minimálne v oblasti riešenia verejného dlhu nastavenú veľmi nízko. Tú už dávno prekonal svojím senzačným zvolením, keď trhy zakašľali, ale rozdýchali. Stoja pri Amerike, stoja pri volebnom rozhodnutí jej ľudí, stoja pri novom prezidentovi. V americkej histórii má Donald Trump 44 svojich predchodcov vo funkcii, z ktorých je pár veľmi inšpiratívnych v konaniach, ktoré už v minulosti urobili Ameriku veľkou. Aj novozvolený prezident USA má svoje konkrétne predstavy. Inauguračný prejav prednášaný na majestátnej Kapitole v januári budúceho roku je vhodným priestorom k ich pôsobivej prezentácii - Donald Trump štyridsiaty piaty prezident Spojených štátov amerických. Boh mu žehnaj a boh žehnaj Amerike.

 

Pavol Nemec

Pavol Nemec

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predstav si . . . "možno si myslíš , že som rojko , ale nie som sám, dúfam, že sa jedného dňa pripojíš a svet bude žiť, ako jeden" J.W.Lennon Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu