reklama

Donald Trump - Štyridsiaty piaty

Amerika chce zmenu. Ponúkaná zmena spoza Atlantiku sa volá Donald Trump. Po najslabšej americkej administratíve modernej doby prichádza politický radikál, popri ktorom je politický prejav Ronalda Reagana len kojenecký čaj.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Keď začiatkom svojho prezidentského obdobia Ronald Reagan nazval bez ohľadov na politickú korektnosť, červené impérium ríšou zla, u mocenskej geriatrie v Moskve nastala zástava srdca. Nasledoval sled ceremoniálnych pohrebov celej generácie jej archaických predstaviteľov. Bolo to trefné, sebavedomo drzé a najmä odzbrojujúco pravdivé vyjadrenie vedúceho predstaviteľa slobodného sveta. Odznelo ako blesk z jasného neba a narušilo stojaté vody zdanlivo nemennej bipolarity. Tematicky zadefinovalo dynamiku zmien, ktoré nasledovali. Neskôr ohlásené fantómové hviezdne vojny, potom krajinu Sovietov plnú stihomamu a paranoje z vlastného vedecko-technického zostávania, prázdnych pultov a nespokojných občanov, úplne roztavili v priestore a čase. Zo Stalinových čižiem v Európe ostali len deravé ponožky. Dediči červeného impéria obsahovo vyšumeli rovnako intenzívne, ako ich vojenské a hospodárske bloky. Späť na obežnú dráhu geopolitiky zmenšenú ríšu surovinovej matriošky s dobre skrytou dávkou vyjednávacej rádioaktivity vrátil až don Putin s kamarátom v triku. Zrecyklovaná ambiciózna zostava dvojhlavého orla dnes vystrkuje svoje záujmové novo opancierované rožky udivenému svetu. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slobodný svet čaká na reakciu svojho najväčšieho člena. Očakáva sa, že Americká voľba bude v sebe obsahovať aj geopolitickú odpoveď na riešenie veľkých tém. Bezpečnostných, záujmových a mocenských. Tém, k riešeniu ktorých je potrebné okrem množstva iracionálnych, často antagonistických regionálnych zoskupení mať i jednu racionálnu veľmocenskú zostavu. Americká odpoveď pre tento svet sa volá Donald Trump. Obchodník s potenciálom stať sa Ronaldom Reaganom 21. storočia. Zrnitý kovboj z Americkej prérie realitného biznisu a hazardu. Žijúci si svoj súkromný i profesionálny život rozhodne nie biblickým spôsobom. Excentrik s výbušným prejavom verbálneho guľometu. Jeho impulzívne slová krájajú dlhé roky politicky korektnú Ameriku salámovou metódou postupných krokov ku konečnému cieľu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prezentuje sa okázalo a bez servítok či prázdnych floskúl. Donald Trump pocitovo reprezentuje všetko to a ešte ďaleko viac. Postupuje otvorene makiavelisticky s jasným zámerom získania maximálneho počtu podporných hlasov vo volebnej kampani. Po očistení z balastných gest bodujúcich u voliča a polarizujúcich odporcov, ostáva jasne viditeľná len jedna dejová línia. Tá pragmatická. Pragmatická politika Amerike chýbala už dlhé roky. V podstate od Reagana. Trump ju v sebe má. Celý svoj biznisový život bol pragmatikom. Je ním aj v kampani. A takým bude aj v prezidentskom úrade. Ľudia svoju mentálnu podstatu nezmenia, aj keď sa o to celý život snažia. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Strategickí analytici z oboch častí sveta očakávajú, že tandem politických pragmatikov riadiacich svetové veľmoci bude schopný zasadnúť za rokovací stôl typu Teherán 1943. I to, že títo noví lídri svetovej geopolitiky, budú schopní pragmatického postupu na mnoho rokov dopredu. Výsledkom čoho by mohlo byť,napríklad niečo o nič menšie, ako eliminovanie možností vzniku či dopadu lokálnych vojen. O nič menší cieľ nemali ani ich funkčný predchodcovia z Teheránu, Jalty či Postupimu pri eliminácií možnosti vzniku globálnych vojen. 

Schopnosť riešiť trecie plochy v rôznych častiach sveta rozhodne prinesie Trumpom deklarovaný, nový postoj USA vo vzťahoch s Ruskom i Čínou. Súčasnú zahraničnopolitickú latku má Amerika nastavenú mimoriadne nízko. Ponižujúce solitérne excesy americkej diplomacie typu Kuba či “lobingovka” ako GB v EÚ Trump už isto neprekoná. “One man show” s Air Force one na letisku v Havane. Či mdlá ruka uzmierenia prvého muža štátu nad hlavou brata “komandanta” z Kubánskej tlačovky nepotrebuje žiadne ďalšie komentáre. Rovnako ako rozpačitý pohľad Britov na prejavený americký záujem na ich zotrvaní v Európskej únii. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štvrťstoročie od konca studenej vojny, predstavuje svojím obsahom značnú dynamiku globálnych politických zmien. Na ich riešenie je potrebné mať k dispozícií zostavu svetových lídrov, schopných jednať bez vzájomných predsudkov. Lídrov, ktorí sa nepozerajú na seba navzájom cez prsty svojich generálov, zástupy poradcov, kalkulov a intríg. Svet potrebuje globálnych lídrov - pragmatikov, čo napriek svojej rôznosti majú schopnosť veci riešiť a vyriešiť systémovou dohodou či kompromisom. 

Dnešná generácia ľudí to tak vníma, reflektujúc civilizačné pohyby vo svete a tak volí to, čo ju najviac vystihuje. Tu i za Atlantikom. Volí z toho, čo má k dispozícii. Na tú Americkú zmenu ale treba za Atlantikom spraviť ešte veľa krokov k novembrovému cieľu. A tie kroky majú veľa možných odbočiek a zákutí. Priamych i zákulisných politických rozhodnutí. Napríklad získanie dostatku mandátov pre Trumpa v Republikánskych primárkach. I keď to samo o sebe nemusí znamenať automatické potvrdenie Trumpovho úsilia. Republikánskí delegáti si na nominačnom zjazde svojej strany môžu nakoniec zvoliť celkom iného kandidáta. A potom pôjde Trump ďalej do prezidentského volebného súboja ako nezávislý kandidát spolu s Demokratickým a Republikánskym kandidátom súbežne. Samozrejme s rizikom diverzifikácie Republikánskych hlasov a zvýšenej šance Demokratov zvíťaziť v priamom politickom súboji. Táto možnosť by bola o to bolestnejšia, keby Trump v Republikánskych primárkach zvíťazil suverénne. Veľa mu k tomu nechýba. Trump je aj zrkadlom nízkej sebareflexie starej gardy v Republikánskej strane z ktorej vygenerovaní kandidáti u voliča pohoreli. Dobre vedia, že ak si Trumpa ako kandidáta republikáni osvoja a on by v prezidentských voľbách uspel, bol by to ich politický koniec. Začína byť ale pravdepodobné, že predstava Hillary Clinton ako prezidenta je pre nich predsa len ešte desivejšia.

Trump Ameriku polarizuje. Jeho prítomnosť, rétorika a vystupovanie robí kampaň zrnitú takú aká tu nebola mnoho rokov. Nudní uhladení kandidáti pôsobia bezradne. Tvárou v tvár tomuto nespútanému úkazu komunikačne vyhorievajú. Trumpov životný príbeh je presným príkladom amerických pionierov, plniacich si svoj americký sen. Hillary Clinton, ktorú jej promotéri už nejaký čas “balia” do energetických červených kostýmov, tiež polarizuje spoločnosť. Ale inak ako Trump. Je predstaviteľkou Americkej rodinkárskej elity posledných rokov. Tvorenou z politicky významných prezidentských rodín typu Bushovi a v prípade jej úspechu i Clintonovci. Finančne ju podporujú najväčšie americké firmy. Politicky predstavuje kontinuitu všetkého toho, čo v dnešnej Amerike evokuje náladu na zásadnú zmenu.

Tak či onak, americká politika v zahraničnopolitickej oblasti prejde zmenou. V prípade zvolenia Trumpa si dovolím tvrdiť, že to nebude zahraničnopolitické tsunami, ale zásadná zmena správnym smerom určite áno. Trumpova schopnosť zakričať vo viacerých významných otázkach sveta “kráľ je nahý”, po rokoch mlživej politickej korektnosti, ktorá vo svojej obscénnej podstate nemala ďaleko od klamania samých seba, sa dnes zvlášť oceňuje.

Je možné, že politický ekvivalent Teheránu 1943 v rokovaniach prestavia nanovo Blízky východ. Oblasť, kde umelé hranice štátov nakreslené koloniálnymi mocnosťami po prvej svetovej vojne, nerešpektovali konfesijné, etnické, ani kmeňové zloženie domorodého obyvateľstva, obývajúceho jednotlivé koloniálne domínia. Dôsledkom takéhoto historického rozdelenia je nepreberné množstvo krvavých konfliktov, včítane tých dnešných. 

Je možné, že Blízky východ čaká veľké sťahovanie národov v spolupráci s regionálnymi mocnosťami. Ale nie do Európy, ale do novovzniknutých miestnych štátov. 

Je možné, že zmeny pomerov sa dočká i Severná Kórea. Celkom nečakane a z vnútra. 

Je možné, že sa zmení aj bezpečnostný systém Európskej únie. Najmä v jej základnom Severoatlantickom kmeni. Finančne i logisticky. 

Je možné, že príde k vyjasneniu si pozícií vo vzájomných vzťahoch nástupníckych štátov krajiny Sovietov v rámci systému globálnej bezpečnosti. 

Celé to slovné spojenie “je možné” by sa dalo charakterizovať ako veľké upratovanie sveta v medzinárodných vzťahoch po období studenej vojny. Povedzme, že vo veku novej reality. Budúca americká voľba ovplyvní veľa. Pre fanúšikov tipovania a burzových pohybov je možné konštatovať, že modrá podkova miluje kasína. Keď tu správne vsadíte, nemôžete prehrať. Svet čaká na relevantného partnera z Ameriky. Trump má v sebe potenciál stať sa pragmatickým lídrom USA, posúvajúcim záujmy slobodného sveta z chaosu dneška do usporiadanejšej podoby zajtrajška. “A možno” na konci jeho funkčného obdobia sa zas rozšíri počet ľudských spoločenstiev, ktorým bude dopriata možnosť slobodnej voľby a vlastného rozvoja. Tak, ako to bolo dopriate vplyvom zmenenej geopolitiky pred istým časom nám.

 

Pavol Nemec

Pavol Nemec

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predstav si . . . "možno si myslíš , že som rojko , ale nie som sám, dúfam, že sa jedného dňa pripojíš a svet bude žiť, ako jeden" J.W.Lennon Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu